Podziel się z innymi!
Altcoin – inne kryptowaluty, będące alternatywami dla bitcoina.
ATH – ang. all time high – najwyższy poziom w historii, czyli najwyższa cena zanotowana cena na giełdzie.
Blok – grupa informacji o transakcjach dokonanych w sieci bitcoin.
Blockchain – łańcuch bloków, będący swego rodzaju księgą transakcji BTC od początku jej istnienia. Łańcuch bloków przechowywany jest przez wszystkich użytkowników sieci, posiadających tradycyjny klient bitcoina.
DDoS – (ang. distributed denial of service) jest to atak na system komputerowy lub usługę sieciową, który ma doprowadzić do uniemożliwienia działania przez zajęcie wszystkich wolnych zasobów. Atak taki jest przeprowadzany z wielu komputerów równocześnie. Na dany sygnał komputery zaczynają jednocześnie atakować system ofiary, zasypując go fałszywymi próbami skorzystania z usług, jakie oferuje.
Górnik – osoba, która udostępnia moc obliczeniową swojego sprzętu do rozbijania bloków.
Hard fork – (dosłownie twarde rozwidlenie) rozgałęzienie łańcucha bloków, spowodowanego wprowadzeniem nowych zasad (nowej wersji kodu źródłowego), w sytuacji gdy starsza wersja nie współgra z nową. To prowadzi zazwyczaj do powstania dwóch równoległych systemów. Najlepszym przykładem jest rozdzielenie łańcucha bloków Ethereum i powstanie kryptowalut ETH i ETC.
Inteligentne kontrakty – (ang. smart contracts) stosunki prawne, monitorowane oraz egzekwowane w sposób zautomatyzowany przy wykorzystaniu technologii blockchain. Inaczej mówiąc, są to aplikacje, które mają za zadanie dopilnowanie realizacji pewnych zobowiązań. Pionerem w ich wykorzystywaniu jest projekt Ethereum, który umożliwia użytkowników tworzenie inteligentnych kontraktów na swojej platformie. Kontrakty te po utworzeniu są niezmienne i jawne, nie można zmienić ich zasad. Aplikacje te mogą być wykorzystywane w najróżniejszych dziedzinach, począwszy od zwykłego zakładu dwóch kupli o wynik meczu, po system wynagrodzeń pracowników w ogromnej firmie.
ICO – (ang. Initial Coin Offering) jest to pierwotna wyprzedaż tokenów (coinów). Zwykle ma ona na celu uzbieranie odpowiedniej ilości środków do rozwoju projektu z nią związanego przed wprowadzeniem na giełdę. Zasady tej swoistej przedsprzedaży są określane przez twórców waluty.
Kapitalizacja giełdy (krytpowalut) – całkowita wartość wszystkich kryptowalut notowanych na giełdzie liczona według ich bieżącego kursu giełdowego.
Klient bitcoina – oryginalny portfel BTC „Bitcoin Core”. Jest pełnym węzłem sieci bitcoina. Po instalacji pobiera z sieci cały łańcuch bloków.
Kryptowaluta – rzadziej waluta kryptograficzna – rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach.
Proof of Work – (dowód pracy) jest to kryptograficzny protokół używany w różnych aplikacjach kryptograficznych jak i również do kopania wielu kryptowalut. Protokół ten pozwala udowodnić, że ktoś wykonał pracę przy rozwiązywaniu problemu obliczeniowego. Znalezienie rozwiązania jest bardzo trudne, jednak sprawdzenie jego poprawności jest o wiele łatwiejsze. W sieci Bitcoin (i nie tylko) Proof of Work jest wykorzystywany do tworzenia łańcuchu bloków, czyli kopania. Do rozbijania bloków (rozwiązywania problemów obliczeniowych) niezbędny jest wydajny sprzęt komputerowy, który wykona pracę. Sieć sprawdza czy rozwiązanie jest poprawne i rozpoznaje kto wykonał pracę, po czym nagradza kopiącego coinami. Protokół Proof of Work ma bardzo wiele zastosowań, nie tylko w dziedzinie kryptowalut, np. stosuje się go do blokowania spamu.
Shitcoin – kryptowaluty powstające bez fundamentalnego poparcia konkretnym projektem. Tworzone są głównie po to, aby przynieść zysk twórcom, pochodzący z obecnością waluty na giełdzie.
Sieć peer to peer (P2P) – rodzaj zdecentralizowanej sieci komórkowej, działającej na odmiennych zasadach niż sieć klient-serwer. Nie występuje w niej centralny serwer, a całą sieć tworzą wyłącznie węzły, które są komputerami podłączonymi do tej sieci. Taka sieć jest rozproszona, nie ma centralnego zarządcy i nie jest uzależniona od działania serwera.
Proof of Stake – (dowód stawki) alternatywa protokołu Proof of Work. Gdy sieć udowodni użytkownikowi posiadanie pewnej ilości coinów na portfelu, zostaje on wynagrodzony pewną ilością nowo powstałych (wykopanych coinów). W przeciwieństwie do metody PoW, PoS nie wymaga posiadania sprzętu komputerowego o dużej mocy obliczeniowej do tworzenia bloków, lecz wystarczy trzymać na portfelu kryptowalutę. Im większa jej ilość, tym większa nagroda za kopanie.
Waluta fiducjarna, pieniądz fiducjarny (fiat) – waluta niemająca oparcia w dobrach materialnych. Wartość pieniądza fiducjarnego opiera się na zaufaniu do emitenta. We współczesnych systemach gospodarczych pieniądz fiducjarny jest emitowany przez banki centralne w ramach prowadzonej przez nie polityki pieniężnej. Do 1971 roku obowiązywał parytet złota, czyli każdy pieniądz musiał mieć pokrycie w złocie. Obecnie poszczególne kraje mają pełną, gwarantowaną prawem międzynarodowym swobodę w ustalaniu zasad kursowych swych walut. Wartość takiej waluty, tzw. pieniądza fiducjarnego, bierze się wyłącznie z monopolu, jaki zastrzega sobie państwo na jej emisję, popycie na walutę generowanym przez politykę fiskalną państwa oraz przez zaufanie obywateli do państwa.
Przeczytaj także
Podziel się z innymi!