fbpx

Portfele kryptowalut

Śledź mnie w mediach społecznościowychFacebook
Podziel się z innymi! Facebooktwitter

Jeżeli chcemy wejść w posiadanie jakiejś kryptowaluty i przechowywać ją poza giełdą, niezbędny będzie odpowiedni portfel. Można powiedzieć, że portfel jest odpowiednikiem konta w banku z wieloma rachunkami. Dzięki niemu możemy dokonywać transakcji, a więc wysyłać i odbierać środki. Jeśli chodzi o portfel BTC, to pokazuje on sam bilans środków przez nas zgromadzonych oraz historię naszych transakcji. Na portfelu nie ma coinów, a jedynie klucze do nich. Bitcoiny bowiem są przechowywane w formie zapisu w sieci. Do portfela mamy przypisane klucze prywatne, znane tylko właścicielowi portfela, a także zbiór adresów (kluczy) publicznych, generowanych na podstawie klucza prywatnego. Wystarczy, że przelejemy coiny np. z giełdy na nasz obojętnie jaki adres publiczny, a zapis o dokonanej transakcji pojawi się na naszym portfelu. Podobnie jest gdy wysyłamy środki z portfela, to korzystamy z adresu publicznego (a nie klucza prywatnego).

Dostępnych jest wiele różnych portfeli dla wielu kryptowalut. Dlatego zanim się na jakiś zdecydujemy, musimy się zastanowić do jakich celów będziemy go wykorzystywać. Niektórzy traderzy nawet nie posiadają portfeli, ponieważ kupują kryptowaluty bezpośrednio na giełdzie za np. USD, EURO czy PLN i po krótkim okresie sprzedają je z zyskiem, który wypłacają sobie na swoje konto bankowe, również w którejś z walut fiducjarnych. W czasie trwania tych operacji, kryptowaluty ciągle są na giełdzie. Jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest transfer zakupionych kryptowalut na własny portfel. Aby wybrać odpowiedni dla siebie musimy wiedzieć jaką kryptowalutę chcemy posiadać, jak dużo środków chcemy przechowywać, jaki poziom zabezpieczeń nas interesuje oraz czy zależy nam na dostępie do portfela na urządzeniach mobilnych czy wszędzie tam, gdzie jest komputer z dostępem do Internetu.

Portfele dla Bitcoina

Na przykładzie portfeli bitcoinowych przedstawię dostępne rodzaje portfeli kryptowalut i krótko je opiszę. Otóż wyróżniamy:

  • portfele stacjonarne,
  • portfele mobilne,
  • portfele online,
  • portfele sprzętowe.

Portfele stacjonarne

Są portfelami w postaci aplikacji instalowanej na komputer. Dzielą się na pełne, czyli takie, które do poprawnego działania pobierają cały łańcuch bloków (blockchain) oraz lekkie, mniej zasobożerne, którym do poprawnej synchronizacji nie wymagają pobrania całego łańcucha bloków, lecz co najwyżej ich części (blockchain jest przechowywany na serwerach). Portfele pełne, takie jak oryginalny bitcoinowy portfel Bitcoin Core, cechują się wysoką zasobożernością (bardzo obciążają komputer) oraz długim czasem synchronizacji. Bardziej polecam portfele lekkie, na przykład Electrum, który sam posiadam lub Multibit, który również cieszy się sporą popularnością. Plusem portfeli stacjonarnych jest ich wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ możemy przechowywać coiny bez dostępu do Internetu, co zmniejsza ryzyko ataku hakerów. Minusem jest natomiast niska mobilność.

Portfele mobilne

Są aplikacjami instalowanymi na telefon czy tablet. Dzięki nim możemy bardzo szybko zapłacić za zakupy czy usługi skanując kod QR. Charakteryzują się dużą wygodą i mobilnością. Jednak nie są polecane do trzymania większych kwot pieniędzy. Zawsze istnieje ryzyko zgubienia lub kradzieży telefonu. Przykładem tego typu portfeli jest Bitcoin Wallet czy Trust Wallet.

Portfele online

Są portfelami przeglądarkowymi. Tworzymy je poprzez rejestrację na stronie internetowej danego portfela. Przykładem tego rodzaju portfela jest chociażby Blockchain.info a także portfele w formie rozszerzenia do przeglądarki jak np. Metamask czy Rabby. Z tego typu portfela można korzystać z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy tylko dostęp do Internetu. Minusem jest mniejszy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do portfeli sprzętowych czy stacjonarnych. Klucze prywatne przechowywane są bowiem w Internecie, a sam portfel jest zależny od właściciela strony Internetowej. Powierzamy nasze środki osobom trzecim. Istnieje zatem ryzyko, że strona zostanie zamknięta, a my stracimy dostęp do portfela. Nie zaleca się zatem przechowywać na nich dużych ilości środków w dłuższym okresie. UWAGA! Korzystając z portfeli online pamiętajmy o używaniu Two Factor Authentication (2FA), czyli podwójnym uwierzytelnieniu. Pozwala ono dodatkowo zabezpieczyć nasz portfel przed włamaniem się na niego.

Portfele sprzętowe

Mają postać nośników USB. Ich zaletą jest zdecydowanie największy poziom bezpieczeństwa dla naszych środków. Taki portfel nie dość, że jest offline, a więc nie musimy obawiać się ryzyka włamania przez Internet, to jeszcze możemy odłączyć go od komputera, zabezpieczając go przed działaniem szkodliwego oprogramowania czy wirusów. Minusem jest natomiast to, że portfele sprzętowe są płatne (od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dolarów), w przeciwieństwie do wszystkich wcześniej wymienionych. Obecnie na rynku dostępne są portfele Trezor, Keep Key i Ledger.

Ciekawym rozwiązaniem przechowywania naszych kryptowalut, o którym muszę wspomnieć, jest Paper Wallet. Okazuje się bowiem, że bitcoiny czy inne kryptowaluty możemy przechowywać w wersji… papierowej! Oczywiście należy też zadbać o bezpieczeństwo nośników w wersji fizycznej, przechowując je np. w sejfie.


Ledger Nano S

 

Portfele dla innych kryptowalut (altcoinów)

Większość portfeli, które wyżej opisałem jest przeznaczonych głównie na bitcoina. Ale co zrobić, gdy chcemy przechowywać inne kryptowaluty? Po pierwsze musimy wiedzieć, że większość developerów odpowiedzialnych za powstanie bardziej znaczących altcoinów i projektów z nimi związanych, udostępnia portfele przeznaczone do przechowywania tej kryptowaluty. I tak na przykład portfel dla kryptowaluty Lisk (LSK) możemy pobrać z oficjalnej strony projektu https://lisk.io/download. Jeśli zatem poszukujemy portfela dla danego altcoina, zacznijmy od przejrzenia oficjalnej strony projektu.

Warto również wiedzieć, że spora część portfeli przeznaczonych dla BTC oferuje także możliwość przechowywania innych krypto. I tak, na przykład, na Electrum możemy przechowywać również DASH i Litecoin;  w wersji papierowej (Paper Wallet) całą gamę altcoinów, takich jak DASH, Litecoin, Monero, Dogecoin; na Trezor: Zcash, Dashcoin, Litecoin, Golem czy Ethereum; Ledger Nano pozwala na przechowywanie: Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Zcash, Dogecoin, Ripple, Stratis itp. Da się zauważyć, że coraz więcej twórców portfeli krytpowalut stawia na uniwersalność, stąd ciągle są rozwijane w celu umożliwienia przechowywania na nich coraz większej ilości różnych altcoinów. Dzięki temu mamy coraz większy wybór portfeli i łatwiej znaleźć nam taki, który będzie dla nas i dla naszej kryptowaluty najbardziej odpowiedni.

Uniwersalne portfele

Obecnie najbardziej popularnymi portfelami są takie, na których możemy przechowywać przeróżne kryptowaluty na różnych sieciach np. ERC20, BEP2. BEP20 (BSC), TRC20 czy BTC. Dodatkowym atutem docenianym przez użytkowników jest możliwość łączenia ich ze stronami zdecentralizowanych giełd czy innymi serwisami. Do najbardziej znanych i najpowszechniejszych należy na pewno Metamask czy Binance Chain Wallet, dostępne jako rozszerzenia do przeglądarek internetowych. Użytkownicy cenią sobie także Trust Wallet jako portfel mobilny, posiadający m.in. wbudowaną przeglądarkę.

 


Wszystkie publikowane przeze mnie sposoby na zarobek znajdziesz w mojej facebookowej grupie oraz na blogu.

Zachęcam również do polubienia i obserwowania mojej strony!

 

Śledź mnie w mediach społecznościowychFacebook
Podziel się z innymi! Facebooktwitter
Znajdź mnie na FB!