fbpx

Dlaczego warto mieć kilka kont bankowych? Jakie konto bankowe wybrać?

Śledź mnie w mediach społecznościowychFacebook
Podziel się z innymi! Facebooktwitter

Żyjemy w czasach, gdy prawie każdy człowiek posiada smartphona, konto na facebooku i konto bankowe (i co się z tym wiążę – kartę do bankomatu). Teraz nie trzeba być nawet pełnoletnim, by samemu założyć sobie konto bankowe i móc samodzielnie nim zarządzać. Konkurencja na rynku bankowym jest przeogromna, więc nie trudno jest znaleźć ofertę „konta dla młodych” i w wieku 16 lat cieszyć się możliwością posiadania własnego rachunku.

 

Posiadanie jednego konta bankowego dla wielu ludzi jest niewystarczające, a nawet może być ryzykowne. Na czym polega to ryzyko? Bank jest instytucją finansową, która może ogłosić niewypłacalność. Owszem, nasze oszczędności są chronione prawnie, lecz nikt nie da nam pieniędzy, których nie ma w depozytach. Niewypłacalność banku to naprawdę skrajny przypadek, ale może do niego dojść. Przypomnijmy sobie to co działo się parę lat temu w Grecji, gdzie obywatele mieli limitowane wypłaty z bankomatów do kilkudziesięciu euro dziennie, albo na Cyprze, gdzie pieniądze obywateli zostały przeznaczone na ratowanie banków. Pomyśl, co byś czuł, gdybyś miał odłożone duże oszczędności w banku i nie mógł z nich korzystać wtedy kiedy byś chciał? A co jeśli musiałbyś terminowo zapłacić jakieś zobowiązania, np. raty za mieszkanie czy samochód? A co jeśli pilnie potrzebowałbyś pieniędzy np. na operację kogoś z rodziny?

Zabezpieczenie

Można się przed tym zabezpieczyć posiadając konta w różnych bankach, przy czym należy też sprawdzić czy te banki należą do różnych grup bankowych. Rozdzielając swoje oszczędności po różnych bankach zmniejszamy ryzyko, że stracimy dostęp do naszych środków.

Warto posiadać więcej niż jedno konto bankowe również z innych powodów. Często jeden bank ma świetną ofertę związaną z prowadzeniem rachunku bieżącego, inny natomiast ma zdecydowanie lepsze warunki dla konta oszczędnościowego, a jeszcze inny ma najkorzystniejsze oprocentowanie lokat. Ograniczając się tylko do jednego banku tracimy szansę na korzystniejsze warunki (a o za tym idzie – tracimy swoje pieniądze).

Negocjowanie warunków

Tutaj muszę wspomnieć o swoim własnym doświadczeniu. Posiadałem kilka rachunków bankowych otwartych w różnych bankach i postanowiłem zamknąć ten o najmniej korzystnych warunkach. Chodziło w tym wypadku o wyższe opłaty za utrzymanie karty debetowej i niskie oprocentowanie rachunku. Jakiś czas po wysłaniu wypowiedzenia umowy do danego banku, skontaktował się ze mną jego przedstawiciel, który pytał o powód rezygnacji z prowadzenia konta. Gdy mu powiedziałem, że posiadam inne konta bankowe na lepszych warunkach, przedstawiciel ten zaproponował mi jeszcze korzystniejsze rozwiązania, żebym tylko nie zamykał konta. A im bardziej chciałem rozwiązać umowę z tym bankiem, tym atrakcyjniejsze składał propozycje. Dzięki temu doświadczeniu wiem, że posiadania innego konta bankowego i znajomość warunków prowadzenia konta w różnych bankach, bardzo pomaga w wynegocjowaniu jeszcze lepszych bonusów. Konkurencja na tym rynku, jak już wspominałem, jest ogromna, dlatego banki walczą o każdego klienta. Dzięki temu możemy naprawdę na tym skorzystać.

KLIKNIJ W NAPIS, A UZYSKASZ DOSTĘP DO ZESTAWIENIA NAJLEPSZYCH OFERT BANKOWYCH I NIE TYLKO

Zarządzanie pieniędzmi

Kolejnym ważnym powodem by posiadać kilka kont bankowych jest, to że dzięki temu możemy lepiej zarządzać własnymi pieniędzmi. Kontrolowanie własnych finansów jest absolutną podstawą, aby poprawić swoją kondycję finansową. Trudno jest jednak „upilnować” swoje pieniądze, gdy środki przeznaczone na odrębne wydatki trzymamy na jednym koncie. Dosyć często może dochodzić w takim wypadku do sytuacji, że po kilku większych zakupach w sklepie, za które płaciliśmy kartą (nie interesując się saldem naszego konta), nagle okazuje się, że została na nim niewystarczająca ilość środków, aby zapłacić np. jakiś ważny rachunek. Za rozrzutność podczas zakupów trzeba teraz zapłacić stresem związanym z brakiem pieniędzy na pewne zobowiązania. Jeśli nie mamy oszczędności, pozostaje nam szukanie pożyczek, czy to u znajomych i rodziny czy też w specjalnych instytucjach. Jak zatem utrzymać dobrą kontrolę nad naszymi pieniędzmi przy pomocy różnych kont bankowych?

Metoda sześciu słoików

Otóż proponuję otworzyć 6 rachunków bankowych, w różnych bankach i na każdym gromadzić pieniądze na różne cele. Ta metoda nazywana jest także metodą sześciu słoików. Nie została ona wymyślona przeze mnie, lecz jest ogólnie znana. Być może nawet o niej słyszałeś. Ja po raz pierwszy natknąłem się na nią w książce T. Harv Ekera pt. „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”. Autor tej książki przekonuje, że dzięki odpowiedniemu rozdysponowaniu naszych pieniędzy, możemy nie tylko wyjść z długów, ale także z czasem powiększać swoje dochody i uzyskać duże bezpieczeństwo finansowe.

 

Na czym ta metoda polega?

Otóż dzielimy wszystkie swoje wydatki na sześć głównych kategorii.

  1. Na potrzeby życiowe, 55% Twoich dochodów. Na to konto powinieneś przeznaczyć 55% Twoich pieniędzy. Przeznaczasz je na koszty życia, czyli ubranie, jedzenie, paliwo, rachunki, kredyty, właściwie wszystko co nie znalazło się w następnych punktach.
  2. Oszczędności, 10%. Tych pieniędzy nie powinieneś ruszać. Możesz te pieniądze wpłacać np. na lokaty. To są pieniądze np. na Twoją emeryturę lub na dzieci.
  3. Długoterminowe i nieprzewidziane wydatki, 10%. Te środki przeznaczysz na wycieczki, zakup samochodu, czy też jego naprawę. Na wszelkie wydatki, które chcesz zaplanować, oraz takie nagłe, jak zepsuty sprzęt AGD.
  4. Przyjemności, 10%. To są tylko Twoje pieniądze, nie dla dzieci, nie dla żony, nie dla męża, tylko dla Ciebie. Na przyjemności. Ten słoik co miesiąc ma być pusty. Musisz siebie wynagradzać, inaczej po co pracujesz, jeśli nic z tego nie masz?
  5. Edukacja, 10%. Jak masz zacząć więcej zarabiać, jeśli nie kształcisz się w tym kierunku? Kupuj książki i szkolenia. Tylko solidna edukacja finansowa pozwoli Ci się rozwinąć i pomoże w osiągnięciu sukcesu.
  6. Inni, 5%. To są pieniądze dla innych. Na dobroczynność. To co wydasz, wróci do Ciebie. Jeśli na początku nie masz takich środków, po prostu daj swój czas innym.

Jak powinieneś to rozwiązać technicznie?
Najprościej, założyć 6 różnych kont bankowych.

Pozwolę sobie teraz na trochę reklamy i napiszę, gdzie ja mam założone konta i do jakich celów mi służą.

Konto Potrzeb Życiowych ­– PKO Bank Polski – moje pierwsze konto bankowe. PKO BP to lider na naszym rynku bankowym, polecam więc z czystym sercem. Aby założyć konto wystarczy kliknąć TUTAJ. Możliwe jest także założenie konta dla młodych pod tym LINKIEM. Oba konta są prowadzone za darmo, na dobrych warunkach.

Konto Wolności Finansowej  – BNP PARIBAS – możliwość założenia konta online w 5 minut, niezłe oprocentowanie, darmowe prowadzenie konta. Można otworzyć za darmo dodatkowy rachunek oszczędnościowy oraz lokatę o niezłym oprocentowaniu. Konto można założyć klikając TUTAJ. Dodatkowo można zyskać kilka bonus w postaci gotówki, po spełnieniu odpowiednich warunków.

Konto na Przyjemności ­– Bank Pekao – posiada dużą ofertę usług bankowych.  Konkurencyjne warunki prowadzenia konta. Konto osobiste online założyć można po kliknięciu TUTAJ. Dodatkowo można zyskać kilka bonus w postaci gotówki, po spełnieniu odpowiednich warunków.

Konto Długoterminowych Oszczędności na Przyszłe Wydatki –  Santander ­– posiada dobrą ofertę konta oszczędnościowego i ciekawe promocje. Można zgarnąć 200 zł po spełnieniu odpowiednich warunków. Link do założenia konta jest TUTAJ.

Konto Edukacyjne –– Credit Agricole nowoczesne rozwiązania, bonus za przeniesienie konta. Konto osobiste założyć można pod tym LINKIEM.

Konto Pomocy dla Innych – Millenium Bank – Oferuje bardzo dobre warunki, prowadzenie konta za darmo. Bardzo ciekawe usługi dodatkowe jak np. darmowa pomoc medyczna. Konto można założyć TUTAJ.

 

Konta walutowe

Jeśli dużo podróżujesz i/lub często rozliczasz się w innych niż złotówki walutach, powinny zainteresować Cię poniższe oferty. 

N26 – to niemiecki bank mobilny, w pełni darmowy, dzięki któremu możesz mieć rachunek w euro. Dokładniej opisałem go w innym poście na blogu. 

Revolut i Monese to instytucje parabankowe, które oferują prowadzenie darmowych rachunków w kilkudziesięciu zagranicznych walutach. Karty płatnicze również możesz otrzymać za darmo i korzystać z nich zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodatkowo zakładając w nich konta, można uzyskać po kilkadziesiąt złotych bonusu na start 🙂 O nich też już pisałem szerzej w osobnych artykułach na tej stronie. 

 

Podsumowanie

Wybór kont bankowych jest przeogromny. Co chwile powstają nowe banki, a oferty już obecnych na rynku ciągle się zmieniają. Jeślibyś chciał być na bieżąco z najnowszymi ofertami, zapoznawać się z nimi i porównywać warunki proponowane przez różne banki, kliknij w ten LINK. Znajdziesz tu zestawienie i opisy różnych usług finansowych, a także użyteczny kalkulatory finansowe. 

Śledź mnie w mediach społecznościowychFacebook
Podziel się z innymi! Facebooktwitter
Znajdź mnie na FB!